O nas

Fundacja Historia Kołobrzegu powstała na początku 2015 roku, stając się największą kołobrzeską organizacją zajmującą się dziejami Kołobrzegu, propagowaniem historii i jej opracowywaniem oraz upowszechnianiem. Realizujemy wiele projektów i włączamy się w wiele działań, choć obracamy się wokół nielicznej grupy pasjonatów historii. Jednym z przejawów naszej działalności jest właśnie niniejszy portal, na którym prezentujemy powojenną historię miasta, w naszym przekonaniu zapomnianą i niespecjalnie dzisiaj popularyzowaną, pomimo ogromnego zainteresowania.Nasze działania skupiają się także na innych portalach, jak chociażby twierdzakolobrzeg.pl, na której prezentujemy i omawiamy szeroko historię Twierdzy Kołobrzeg. W związku z popularyzacją tej dziedziny, odrestaurowaliśmy dla Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu 10-funtowy moździerz model C/1832 o wadze 300 kilogramów. Zabytek znajdował się przy Pomniku Nettelbecka i Gneisenaua przed kolegiatą. Po wojnie, trafił do muzeum. Odrestaurowaliśmy sam moździerz, a także wykonaliśmy dla niego nowe łoże. Całość waży niemal pół tony i jest do zobaczenia na wystawie plenerowej Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.Od początku stawialiśmy na propagowanie historii kołobrzeskiej twierdzy, widząc w tym potencjał nowego i ciekawego produktu turystycznego. Z okazji Dni Kołobrzegu w 2015 roku, zorganizowaliśmy w Porcie Jachtowym Święto Twierdzy Kołobrzeg. Odwiedziło nas kilka tysięcy osób. Była to impreza o charakterze pilotażowym, niestety, jak do tej pory, nie spotkała się z zainteresowaniem władz miasta. W 2016 roku nie udało nam się jej powtórzyć.
Od 2015 roku organizujemy we współpracy z Muzeum Oręża Polskiego i pasjonatami historii, największą kołobrzeską imprezę wojskową - Zlot Zimnowojenny. Biorąc pod uwagę powojenne tradycje wojskowe miasta, a także duże zainteresowanie historią, spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i turystów. Pierwszy zlot odbył się w 2015 roku w Małpim Gaju przy ulicy Koszalińskiej i okazał się strzałem w dziesiątkę. Drugi zlot, w 2016 roku, był już potężną imprezą, z pokazem lotniczym nad kołobrzeskim molo, a także pokazem dwóch czołgów: T34-85 oraz T55, najważniejszych czołgów zimnej wojny Układu Warszawskiego.Fundacja na swoje cele statutowe otrzymała zniszczone pomieszczenia tzw. skarbca w kołobrzeskim ratuszu. Po ich wyremontowaniu i wyposażeniu, otworzyliśmy tam Kołobrzeski Klub Historyczny, gdzie spotykamy się na wykładach i dyskusjach o historii Kołobrzegu i Polski. Z wykładami występował m.in. mecenas Edward Stępień.Prowadzimy również zajęcia dla dzieci: spotkania, pogadanki i szkolenia. Odwiedzają nas przedszkolaki, uczniowie i gimnazjaliści, zapoznając się z historią Kołobrzegu. Dzięki środkom z Gminy Miasto Kołobrzeg, udało nam się zrealizować niezwykle oryginalny projekt pod nazwą "Szkoła Kadetów", w ramach którego uczniowie zdobywali wiedzę historyczną, uczyli się obsługiwać broń, szpiegowania, a przede wszystkim zapoznawali się z bliską im historią naszego miasta, świetnie się przy tym bawiąc.


W 2016 roku zrealizowaliśmy dzięki środkom z budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, projekt rewitalizacji czołgu T34-85.Fundacja Historia Kołobrzegu prowadzi również Grupę Rekonstrukcji Historycznych 28 Pułku Zmechanizowanego. odnowiliśmy historyczną Nysę 522 w Muzeum Oręża Polskiego, którą wykorzystujemy w naszych prezentacjach. Fot. Karol Skiba

Administratorem danych osobowych jest Fundacja „Historia Kołobrzegu - Pamięć i Tożsamość Miasta” z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 6711817046. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres fundacja@historiakolobrzegu.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

Copyright © 2016 Fundacja Historia Kołobrzegu, fundacja@historiakolobrzegu.pl, tel. 500 166 222. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona powstała przy finansowym wsparciu Gminy Miasto Kołobrzeg

Wsparcie techniczne Allweb